Czym tak naprawdę zajmuje się DJ i na czym polega puszczenie muzyki w płynnych miksach? W naszym artykule poruszymy kilka podstawowych kwestii, takich jak dobór utworów, prędkość odtwarzania czy funkcje sprzętu i oprogramowania oraz odpowiemy na nurtujące wielu pytanie, po co DJ’owi słuchawki?

BPM (Beats Per Minute)

Oczywiście dla ułatwienia sprawy, chcąc uniknąć krępującej ciszy na parkiecie w momencie zakończenia jednego utworu można ściszyć kończący się utwór i podgłośnić następny. To jednak dość amatorski sposób. Aby przenieść się na profesjonalny poziom i miksować muzykę w sposób płynny musimy dopasować prędkość kolejnego utworu do tego, który właśnie odtwarzamy. Proces ten nazywa się „Beat Matching”. Prędkość utworów muzycznych mierzymy w tak zwanych BPM (Beats Per Minute) i w zależności od gatunku muzycznego zazwyczaj waha się on w następujących przedziałach: w Hip-Hopie i R&B od 74 do 110 BPM, w muzyce Disco od 105 do 125 BPM, a w muzyce elektronicznej od 115 do aż 190 BPM (w przypadku podgadunku jakim jest Drum and Base). Dzięki kreatywności DJ’a i doborze odpowiedniego repertuaru, można miksować płynnie między gatunkami znajdując utwory o zbliżonych prędkościach. Ich dopasowanie odbywa się za pomocą suwaka.

TEMPO

Zarówno sprzęt jak i oprogramowanie, które jest dzisiaj tak szeroko dostępne zdecydowanie ułatwia nam dobranie utworów po względem ich prędkości. Darmowe oprogramowanie Denon Engine DJ (obsługiwane przez kontroler Denon SC Live 2, który możesz wypożyczyć na Rent a Fun) analizuje wszystkie dodane do niego pliki MP3. Jeżeli skopiujesz swoje playlisty na pendrive’a USB za pomocą tego oprogramowania, BPM będą wyświetlane, dzięki czemu będziemy mieli możliwość posortowania naszych utworów pod tym kątem. Sprzęt DJ-ski pozwala w sposób niesłyszalny dla publiczności przyspieszać lub zwalniać prędkość utworu, najczęściej w zakresie +/- 8%, co pozwala na idealne dopasowanie BPM.

CUE

Kolejnym krokiem będzie ustawienie odpowiedniego tempa. Aby to osiągnąć musimy na odtwarzaczu ustawić punkt początkowy od którego nowy utwór będzie się zaczynał (CUE). W każdym profesjonalnym odtwarzaczu czy kontrolerze DJ’skim, standardowy przycisk STOP, został zastąpiony przyciskiem CUE, który jest początkowym punktem utworu. Punkt ten możemy „edytować” naciskając przycisk PLAY / PAUSE, by utwór zaczął się odtwarzać, następnie naciskamy go jeszcze raz by przejść w tryb PAUSE. Za pomocą dużego pokrętła JOG ustawimy dokładnie punkt, od którego zaczynamy odtwarzać i „potwierdzamy” przyciskiem CUE. Ten punkt to zazwyczaj pierwsze uderzenie basowego beatu (stopy) pierwszego taktu utworu.

SŁUCHAWKI

Na mikserze czy kontrolerze znajdziemy jeszcze kilka miejsc, gdzie widnieje napis CUE. Jednym z nich są przyciski nad potencjometrami suwakowymi, których funkcją jest modyfikacja głośności kanałów. Pozwalają one decydować DJ’owi, który kanał będzie słyszał w słuchawkach. Może słyszeć jeden, obydwa, albo za pomocą pokrętła CUE/MASTER miksować sobie „podsłuchiwany” kanał CUE z dźwiękiem, który wychodzi z miksera/kontrolera na głośniki za pomocą wyjścia MASTER. W słuchawkach DJ może także słyszeć mikrofon lub inne instrumenty podłączone do miksera za pomocą dodatkowych wejść.

MIX

Mając ustawiony punkt CUE, a także odpowiednie TEMPO na słuchawkach, możemy przeprowadzić kilka próbnym miksów, by posłuchać, czy utwory faktycznie są do siebie odpowiednio dopasowane. W tym celu na słuchawkach rozpoczynamy nowy utwór od wciśnięcia CUE (pierwszego uderzenia pierwszego taktu) miksować do wybrzmiewającego utworu od pierwszego uderzenia każdego kolejnego taktu. Wtedy takty się na siebie nałożą i uzyskamy pożądaną płynność. Jeśli wszystko do siebie pasuje, wystarczy w odpowiednim momencie wcisnąć przycisk PLAY i możemy podnosić potencjometr od głośności kanału miksując już dwa utwory na wyjściu MASTER. W tym samym czasie płynnie opuszczamy potencjometr kanału, który grał do tej pory. W tej technice CrossFader jest ustawiony zawsze na środku. Jeśli chcemy miksować za pomocą CrossFadera, obydwa potencjometry głośności kanałów są zawsze w górnej pozycji a przejścia wykonujemy przesuwając CrossFader z jednej strony na drugą.

EQUALIZER

Dla poprawienia płynności miksu możemy przed podniesieniem potencjometru kanału zmniejszyć odpowiednio wszystkie sekcje Equalizera BAS, MID i LOW odpowiadające odpowiednim pasmom częstotliwości. Kiedy podczas miksu podniesiemy potencjometr kanału do maksymalnej pozycji, będziemy po kolei, według inwencji twórczej „zamieniać” częstotliwości utworu który miksujemy, odejmując jednocześnie te same częstotliwości z kanału kończącego się utworu. Podobne zabiegi poprawiające płynność przejścia daje sekcja efektora, która za pomocą algorytmów odpowiednio modyfikuje dźwięk.

PODSUMOWANIE

Powyżej przedstawiliśmy tylko podstawy techniki DJ’skiej. Miksowanie muzyki to bardzo dynamicznie rozwijająca się dziedzina. Kreatywnym i dociekliwym polecamy zapoznanie się z tajnikami sztuki scretchu, miksowania w tonacji, samplingu, czy tworzeniu MashUpów. Jeżeli nie chcesz dużo trenować, ale jesteś urodzonym Party Animal, ułatwisz sobie miksowanie za pomocą przycisku SYNC, który sam dobierze odpowiednią prędkość utworu, a Ty będziesz mógł się skupić na wyborze repertuaru i dobrej zabawie!

Bez względu na to, czy dopiero myślisz o rozpoczęciu przygody z miksowaniem muzyki, znasz już podstawy, albo jesteś profesjonalistą, w Rent a Fun możesz wypożyczyć profesjonalny kontroler Denon SC Live 2. Dzięki niemu rozkręcisz każdą imprezę, podszkolisz swoje umiejętności, albo sprawdzisz, czy to hobby jest dla Ciebie, zanim podejmiesz decyzję o wydaniu niemałych pieniędzy na zakup własnego urządzenia.

Śledź nas na Facebooku