Chciałbyś pobawić się w poszukiwacza skarbów za pomocą wykrywacza metali, ale masz wątpliwości czy jest to na pewno legalne? W poniższym artykule przybliżymy Ci jak właściwie od strony prawnej bawić się wypożyczonym wykrywaczem metali.

Przygodę w poszukiwacza skarbów rozpocznij wizytą u konserwatora zabytków

Chcąc rozpocząć swoją przygodę z wykrywaczem metali, należy udać się do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Tam, po złożeniu odpowiedniego wniosku i uregulowaniu opłaty skarbowej można starać się o zezwolenie, umożliwiające legalne korzystanie z wykrywacza metali. Bez odpowiedniego zezwolenia grozi grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności.

Ponadto, kontakt z konserwatorem zabytków, może okazać się niezwykle pomocny podczas poszukiwań. Poza wydawaniem pozwoleń przekazują oni cenne informacje, tj. które miejsca są wyłączone z poszukiwań oraz jakie tereny są niebezpieczne dla życia lub zdrowia poszukiwaczy skarbów.

Wyszukaj grupy zrzeszające detektorystów i pasjonatów historii. To kopalnia wiedzy i możliwość dzielenia się doświadczeniami

Kolejnym sposobem na dołączenie do grona detektorystów, czyli osób prowadzących poszukiwania przy pomocy wykrywaczy metali różnych historycznych artefaktów na terenie innym niż plaża, jest dołączenie do jednego ze stowarzyszeń lub grup historycznych. Doradzą Ci w kwestii legalnego prowadzenia poszukiwań.

Bez przeszkód doświadczenie możesz zdobyć przeszukując plaże nad Morzem Bałtyckim

Co do samych poszukiwań warto podkreślić jedną rzecz: całkowicie legalne jest używanie wykrywacza metali na plażach Morza Bałtyckiego. Jest to bardzo dobry sposób na spędzanie np. zachodów słońca lub jesiennych spacerów połączonych z poszukiwaniami bursztynu.

Oto co możemy przeczytać na ten temat w oświadczeniu Urzędu Morskiego w Gdyni:

„(…) Informujemy, że nie jest wymagane uzyskiwania pisemnego zezwolenia Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni na wykonywane hobbystycznie przeszukiwania, przy zachowaniu następujących zasad:

1. obszar przeszukiwań to wyłącznie plaża (nie wolno tego robić na wydmach, klifach, w lasach, w obszarach portów i przystani rybackich),

2. przeszukiwania można wykonywać tylko w sposób nieuciążliwy dla plażowiczów i innych użytkowników plaży, najlepiej w godzinach porannych i wieczornych,

3. należy bezwzględnie pozostawić plażę w stanie, w jakim znajdowała się przed wykonanym przeszukaniem.

Pamiętaj o obowiązku zgłaszania niektórych znalezionych przedmiotów

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji prawnych, musisz pamiętać, że niektóre znalezione elementy wymagają szczególnego traktowania. Obowiązkowo do starostwa powiatowego należy zgłosić przedmioty, których wartość może być wyższa niż 100 zł. Dodatkowo, o znalezieniu przedmiotów takich jak: amunicja, broń, pociski, należy powiadomić policję. Nie zniechęcaj się tym jednak! Kto wie, czy Twoje poszukiwania nie przyczynią się do odnalezienia znaczących obszarów archeologicznych!

Dowiedz się więcej o nowelizacji ustawy, która dotyczy detektorystów

13.07.2023 r. Polski Sejm przegłosował nowelizację ustawy o ochronie zabytków i opiece nad nimi. Projekt nowej ustawy został już zatwierdzony, a powstał on we współpracy ze środowiskiem detektorystów i znacznie usprawnił proces.

Zgodnie z nowelizacją ustawy, jeśli chcesz prowadzić poszukiwania samemu, musisz mieć ukończone 18 lat i potrzebujesz:

  • zgody właściciela terenu, na którym prowadzone będą poszukiwania,
  • zgłoszenia do rejestru, który będzie prowadzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Co ciekawe, zgłoszenie będzie dokonywane poprzez specjalną aplikację, która ma usprawnić komunikację z odpowiednim co do terytorium Urzędem. Aplikacja będzie umożliwiać szybszą ocenę wartości potencjalnych znalezisk oraz informować o strefach wyłączonych z poszukiwań. Nowelizacja ustawy czeka tylko na podpis Prezydenta i ma wejść w życie 1.05.2024 r., a więc już w następnym sezonie poszukiwań.

Niestety data powstania aplikacji nie jest jeszcze znana.

Mamy nadzieje, że po przeczytaniu artykułu rozwialiśmy Wasze wątpliwości dotyczące legalnego poszukiwania artefaktów za pomocą wykrywaczy metali. Uzyskanie pozwolenia będzie Waszą przepustką do świata archeologicznych przygód. Gwarantujemy, że jest to niesamowite przeżycie – zwłaszcza wtedy, gdy Wasze starania przyniosą konkretne efekty.

Śledź nas na Facebooku